Skip to main content
后宫下载安装
Campus_

Living costs
水仙直播下载

Plan for your everyday expenses and accommodation

Understand the costs you're likely to face as a student in Sydney and keep to a realistic budget.

Whether you’re moving here from overseas, interstate, or you’ve grown up in Sydney, there are various weekly and monthly outgoings you'll need to budget for. These are some examples. 

  • Accommodation (which may or may not include your electricity and internet bills)
  • Mobile (cell) phone
  • Food and drink
  • Lifestyle, clothing, and entertainment
  • Travel
  • Insurance (such as overseas health cover if you are an international student)
  • Childcare / school fees if you are a parent or carer

The Australian government website MoneySmart has lots of information and advice about a range of financial issues, including a section specifically for students on how to live on student budget.

喀什源伟和设备有限公司

For international students, the Department of Home Affairs have financial obligations you must comply with. As a single student you must be able to show you have the financial capacity to cover living costs of at least $20,290 Australian dollars per year. There are additional costs for extra family members. 

Using this amount as a guide, a single student living away from home will require at least $1,690 per month for accommodation, food, utilities and entertainment. The actual costs will depend on your lifestyle choices and needs. 

那曲兴亚伟贸易有限公司

The Study in Australia website estimates general living costs for students, including:

萧山如寿生商贸有限公司

  • A weekly grocery bill for one person is usually between $80 - $280. You can save money by buying groceries at supermarkets including ColesWoolworths and Aldi. Shopping at fresh food markets like Paddy's Market can save you money too. 
  • Buying lunch on campus is a more expensive option, with most meals costing $10 -15 each. Join the USU Access Rewards program and get 10% discount to purchase food and drinks at USU food outlets on campus. 

天门公佳泰科技有限公司

  • Put aside around $80 - $150 per week for entertainment and socialising. Lots of places including movie cinemas offer student discounts so keep your student card with you. 
  • Don't forget to budget for other incidental expenses like clothes, shoes and toiletries. 
  • Expenses may vary depending on your lifestyle. 

丹东台国兴设备有限公司

  • You may need to purchase equipment for university, including stationary and study materials such as textbooks and laboratory coats. Essential items are listed in your Unit of Study Outline. Have at least $500 available at the beginning of each semester and keep an eye out for second-hand textbooks (make sure they are the right edition) and supplies to save money. 
  • Printing and photocopying cost around 10 cents per page. 
  • According to Tutor Finder, private tutoring costs range from $50 - $80 an hour, but mentoring support may be available through the University. 

青铜峡福公吉有限公司

  • Access public transport with an Opal card. You can order a card online or buy from a registered retailer. Single trip tickets are available at retailers and train stations. 
  • If you’re a full-time domestic student, you may be eligible for a Concession Opal. Have your student card with you as proof whenever you travel. 
  • International students are currently not eligible for concession tickets. Fare prices are listed on the Opal website.

阳泉宝禄光有限公司

  • Overseas Student Health Cover is compulsory for international students. Costs will depend on your insurance provider and your level of cover. Check with your insurance provider for rates for your selected cover. 
  • You may have additional costs including fees for specialists and prescription medications. 
  • Alternative forms of coverage are available for non-student visa holders. Please check with a provider for details. 

东阳祥全瑞设备有限公司

According to Care for Kids:

  • The average cost of long daycare (8am to 6pm) in Sydney are approximately between $70 - $190 per day. Some students may be eligible for government subsidies. 
  • Before school and after school care costs around $15 - $30 per day. 
  • Public school tuition is free for Australian permanent residents; however uniforms and levies can cost about $500 a year. 
  • Private schools may charge additional fees. 
  • If you're an international student with school-age dependents in Australia, visit the Department of Education website for approximate costs of schooling. 
老王视频下载 夜狼直播下载安装 大西瓜视频下载安装 葫芦娃下载 荔枝视频下载安装 快猫下载安装 快喵官网 6房间视频直播下载 咪咪直播下载 尤蜜视频下载安装 梦幻直播下载安装 葫芦娃下载安装 d2天堂官网 番茄社区下载安装 佳丽直播视频官网 欢喜视频下载 蓝颜下载 冈本视频官网 最污直播下载安装 JAV名优馆官网 恋人直播下载安装 麻豆传媒视频下载 荔枝下载安装 蓝精灵直播官网 美梦视频官网 麻豆传媒直播官网 麻豆传媒视频下载安装 麻豆传媒视频下载 快喵下载 花粥直播官网 小喵直播下载 盘他直播下载 花心视频官网 水晶直播官网 十里桃花直播下载 番茄直播下载 久草视频下载 橘子视频官网 火辣直播下载安装 硬汉视频下载 享受直播下载 斗艳直播下载 杏吧直播官网 快狐短视频下载 AVnight下载安装 梦幻直播下载安装 黄页荔枝下载安装 蜜柚下载 抖阴视频下载 抖阴直播官网 名优馆官网 千层浪直播下载安装 小优官网 小怪兽下载安装 葫芦娃官网 橙子直播下载安装 鸭脖视频下载 芭乐下载 泡芙短视频下载 91视频下载 橙子直播官网 茄子官网 avgo官网 初恋视频下载 草榴视频下载安装 音色短视频官网 成版人茄子视频下载安装 黄瓜直播下载 午夜神器下载 朵朵直播官网 宅男之家下载安装 梦幻直播官网 初见直播官网 葫芦娃视频下载 泡泡直播下载安装 iavbobo官网 蚪音下载 红娘直播下载 富二代f2抖音下载安装 媚妹秀下载 水晶直播下载